mieszkancy sd

Pojemniki na bioodpady – co do nich wrzucamy?

Podstawowa zasada jest bardzo prosta – jeśli masz jakieś wątpliwości, czy odpad jest biodegradowalny czy nie – nie wrzucaj! Druga kluczowa zasada: do pojemnika na bioodpady nie mogą trafiać zabrudzone nimi opakowania.

 

Pojemnik na bioodpady jest przeznaczony wyłącznie na ulegające biodegradacji odpady z terenów zieleni oraz odpady kuchenne i spożywcze. Oznacza to, że do pojemnika MOŻNA WRZUCAĆ resztki żywnościowe – zarówno surowe, jak i przetworzone, owoce i warzywa, ser, mięso i wędliny, skorupki jajek, fusy kawy i herbaty, pieczywo, ciasta, jak również zwiędłe kwiaty, skoszoną trawę, liście czy ziemię po przesadzaniu kwiatów.

 

NIE ZALECA SIĘ wlewania płynów – soków owocowych, mleka, jogurtów, olejów, zup oraz wrzucania kości. Odpady spożywcze powinny mieć w miarę gęstą konsystencję. Zgodnie z przepisami, pojemnik zapełniony odpadami płynnymi, nie może być wypełniony więcej niż w połowie.

 

Odpady takie jak zupy, należy odsączyć nad zlewem – gęsta pozostałość może trafić do pojemnika na bioodpady.

 

Olej należy zbierać w zupełnie oddzielnym pojemniku.

 

Do pojemników na bioodpady kategorycznie NIE MOŻNA WRZUCAĆ plastikowych opakowań, folii, szkła, puszek aluminiowych i metalowych, opakowań wielomateriałowych, baterii, dużych kawałków drewna, magazynów i gazet, powlekanego papieru. Jedno opakowanie foliowe psuje efekt kompostowania 200 kg odpadów.Skomentuj


× 2 = cztery


Pojemniki na bioodpady – co do nich wrzucamy?

Podstawowa zasada jest bardzo prosta – jeśli masz jakieś wątpliwości, czy odpad jest biodegradowalny czy nie – nie wrzucaj! (więcej…)

Segregujmy odpady suche i mokre!

Najłatwiejszym do wprowadzenia i najbardziej efektywnym jest system segregacji na odpady mokre i odpady suche. Jest to najbardziej intuicyjny podział. (więcej…)

Jakie zmiany w gospodarce odpadami?

Mając na uwadze zaostrzające się przepisy dotyczące poziomu odzysku i recyklingu oraz redukcji masy odpadów ulegających biodegradacji (więcej…)